Cena a jakość – na co zwracać uwagę kupując buty dziecięce?

Kupno butów dziecięcych wielu rodzicom spędza sen z powiek. Oczami wyobraźni widzą drogie sklepy, oferujące najlepsze (przynajmniej według reklamy) obuwie. Troska o potomstwo sprawia, że wielu rodziców jest skłonnych wydać nawet do 200 zł za buty, z których dziecko wyrośnie w ciągu kilku miesięcy. Nie wszystkich jednak na to stać.

 

Gdzie szukać butów dziecięcych

Buty dziecięce dostępne są w większości sklepów oferujących obuwie. Znane marki nierzadko jednak wiążą się z poważnym wydatkiem, dlatego warto poszukać alternatywnych źródeł. Portale z aukcjami internetowymi oferują tanie, ale dobre obuwie. Warto zatem odwiedzić najpopularniejsze serwisy, na których ogłaszają się przedsiębiorcy. System komentarzy i opinii pozwoli uniknąć nierzetelnych sprzedawców.

Cena czy sama marka nie zawsze stanowi wyznacznik dobrego dla dziecka obuwia. Producenci nierzadko rezygnują z wygody lub zdrowia dzieci na rzecz modnego, nierzadko absurdalnego wyglądu obuwia. Mowa tu szczególnie o butach na obcasie dla małych dziewczynek, o balerinkach, czy o „korkach” dla małych chłopców. Modny wygląd nie powinien być argumentem na rzecz zakupu określonego obuwia.

 

Buty dziecięce – najważniejsze wytyczne

Buty dziecięce to przede wszystkim obuwie, którego zadaniem jest ochrona nóg dziecka. Źle dopasowanie, niewygodne obuwie może spowodować szkody, które będą towarzyszyły dziecku do końca życia. Warto zatem kierować się kilkoma prostymi zasadami podczas kupowania obuwia dla dzieci:

  • sprawdzamy tworzywo, z którego są zrobione buty (skórzane wkładki, materiały przepuszczające powietrze);
  • podeszwa nie może być zbyt sztywna, utrudnia dziecku chodzenie;
  • pięta buta powinna być dodatkowo usztywniona, by wspomóc naukę chodzenia oraz zabezpieczyć przed urazami nogi dziecka rozpoczynającego piesze wycieczki;
  • wszelkie sandały, które nie stabilizują stopy i powodują jej przesuwanie się w obuwiu nie są dobrym wyborem dla najmłodszych dzieci;
  • obcasy, „korki”, koturny – wszystkie te elementy mogą poczekać, a im dłużej, tym lepiej;
  • buty w całości z materiału są rozwiązaniem dobrym wyłącznie dla dzieci niechodzących;
  • ozdobniki w postaci dużych aplikacji mogą być ładne, ale na pewno nie są praktyczne;
  • rzepy oraz zapięcia zatrzaskowe najlepiej sprawdzą się dla najmłodszych, sznurowadła warto zostawić na czas nauki wiązania butów, a zapięcia innego typu na czas, gdy dziecko zechce poczekać na ubranie obuwia.

 

Dla dzieci do pewnego wieku moda nie ma najmniejszego znaczenia, dlatego buty dziecięce powinny być przede wszystkim praktyczne. Nie oznacza to jednak, że muszą być nieatrakcyjne wizualnie. Jest wiele modeli wzorów i kolorów, które nie wywołają bólu nóg dziecka, a równocześnie zadowolą rodziców bardziej zainteresowanych wyglądem swej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *